- 30 dag fižola - 30 dag krompirja - 50 dag kislega zelja - 18 dag suhe slanine - 1 čebula (srednje velika) - 3 dag moke - 2-3 stroki česna - lovorjev list - 1 žlica paradižnikove mezge - 2 žlici olja - sol, peteršilj, nekaj zrn popra - 30 dag presušene vratovine
|
Fižol (rjavi) namočimo čez noč in ga naslednji dan skuhamo. Posebej kuhamo kislo zelje v katerega damo med kuhanjem lovorjev list in zrna popra. Krompir narežemo na koščke in ga posebej kuhamo. Slanino narežemo na kocke. Čebulo drobno nasekljamo. Na olju najprej prepražimo čebulo, dodamo slanino. Ko je slanina nekoliko pražena, dodamo moko, še nekoliko prepražimo, dodamo česen, ko zadiši zalijemo z vodo v kateri se je kuhal fižol in gladko razkuhamo. Joto sestavimo: med zelje primešamo prežganje, kuhan fižol in skoraj razkuhan krompir. Dodamo še paradižnikovo mezgo, solimo. Joto kuhamo še cca 5 minut. Jota naj počiva nekaj časa predno jo serviramo. Joto serviramo v jušnih skodelicah, ki naj bodo vsaj za 3 dl jote. V zadnjem času je moderno joto servirati v skodelicah iz krušnega testa.
Joto lahko obogatimo s suhim mesom, to so lahko svinjska vratovina, rebrca, krača in podobno.
Suho meso lahko kuhamo skupaj z zeljem, meso dodamo v joto narezano na kocke. Joto pripravljamo tudi s kislo repo. V nekaterih krajih dodajo v joto pretlačen krompir. Jota je zelo okusna ko je pogreta. Jota je značilna v Vipavski dolini, čeprav jo pripravljajo v vseh krajih Slovenije. Poleg jote običajno pijemo rdeče vino in jemo dober beli primorski kruh. Jota je enolončnica ali pa jo serviramo kot juho, le da jo pripravimo bolj redko.
|